Żartem w ładnym tonie jest podarowanie “Mikołajka” jako prezentu na mikołajki. To gra słowna nawiązujące do słynnej serii książek autorstwa duetu Goscinny-Sempé. Pisarz i ilustrator stworzyli niezapomniany cykl książek o przygodach Mikołajka – chłopca w wieku szkolnym. Typowo francuski rodzaj humoru od wielu lat oddziałuje również na polskiego czytelnika!

 

Za co nasze dzieci pokochają Mikołajka?

Mikołajek i jego koledzy nie są może najlepszym wzorem do naśladowania. Ale jedno jest pewne, jeśli coś przeskrobią, to zrobią to w bardzo uroczy sposób. Tę serię książek kochamy przede wszystkim za postaci: rozpieszczonego Gotfryda, przemądrzałego Ananiasza, ciągle głodnego Alcesta i oczywiście Mikołajka oraz jego kochaną mamusię i zapracowanego tatusia. Krótkie opowieści, pełne humoru i ciepła z pewnością podbiją serca kolejnego pokolenia czytelników. Świadczy o tym fakt, że seria jest ciągle wznawiana w nowych wydaniach. Sukces serii jest również dziełem ilustratora Jean-Jacques’a Sempégo, jego proste rysunki towarzyszące historiom wydają się być dowodem na czytanie sobie w myślach, tak przecież René Goscinny musiał wyobrażać sobie wykreowany piórem świat. 

 

Jakie jeszcze książki wybrać na mikołajki?

Nie musimy koniecznie szukać książek z motywem świąt czy zimy. Z pewnością sprawdzi się klasyka. “Tajemniczy ogród”  autorstwa Frances Hodgson Burnett to ponadczasowa historia z pobudzającą wyobraźnię scenografią ponurej rezydencji. Książka podnosi na duchu, bo okazuje się, że słońce może zaświecić w każdym miejscu świata, a tym samym przywrócić do życia. Podobnie “Mała księżniczka” tej samej pisarki. Stworzona przez nią postać Sary ciągle udowadnia, że siła leży w pozytywnym myśleniu i nie jest zależna od pieniędzy. Te klasyczne powieści również są cenione przez wydawców, którzy proponują czytelnikom kolejne wydania, które nierzadko są również wizualnym majstersztykiem. Zimowa sceneria z pewnością jest idealna na zapoznanie się przez dzieci z postacią Sherlocka Holmesa, “Małym księciem” czy “Kubusiem Puchatkiem”. Mikołajki to przecież tradycja, warto więc zwrócić się w stronę klasyki literatury dla dzieci.